Portal poświęcony motoryzacji oraz mechanice samochodowej Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl Skup aut Poznań Skup aut Części do samochodów w Ucando

Pomysł na tanie ogrzewanie garażu

Moderator:InRed

Awatar użytkownika
LuK444Sz
User
User
Posty:29
Rejestracja:2013-04-23, 15:20
Lokalizacja:Miechów

2013-04-25, 14:06

Na wstępie, chciałem powiedzieć, że moje miejsce do mechanikowania to garaż o powierzchni 18 m kw. Garaż znajduje się w zabudowie zwartej, to znaczy, obok są bliźniacze garaże należące do innych osób. Garaże postawione były stosunkowo nie dawno, około dwóch lat temu. Ściany garażów są ocieplane z zewnątrz, jednak bramy garażowe składają się z samej blachy. W zimę temperatura w garażu spadała do nawet -15 stopni. W związku z tym zacząłem myśleć na poważnie czym można tanio ogrzać garaż w zimę do temperatury około 5 stopni, żeby można było w nim coś robić.

Po pierwsze, ociepliłem ostatnio bramę garażową styropianem 4 cm. Na dole przymocowałem pasek z takiej pianki pod panele, który przy zamykaniu dociska do progu bramy i izoluje trochę wnętrze garażu od zewnątrz. Skorzystałem z kalkulatora ogrzewania dostępnego w internecie. Najtańsze ogrzewanie na moje możliwości to piecyk koza. Jednak zgodnie z przepisami ochrony przeciwpożarowej oraz budowlanymi, w garażach zabronione jest korzystanie z ogólnie ognia otwartego ze względu na opary substancji ropopochodnych. Ogrzewanie elektryczne wychodzi bardzo drogo. Nieopłacalne jest też ogrzewanie gazem propan-butan.

Jaki sposób polecacie na ogrzanie garażu? Nie chodzi mi tu o ogrzewanie codziennie, tylko wtedy, kiedy coś będę robił.

Zastanawiałem się nad zrobieniem własnego piecyka, w którym byłby jedynie żar, a nie żywy ogień. Wykorzystałbym w tym celu stary grill, miednicę o szerokości o kilka centymetrów większej niż palenisko grilla, rura typu aluflex, wentylator zakładany m. in. w łazienkach, kilka przewodów metalowych oraz stara chłodnica od jakiegoś motocykla. A wyglądałoby to tak:
Obrazek

Z grilla dużo dymu by nie było (opalany na początku drzewem, potem wrzucone kilka brykietów). Wentylator wyciągałby dym w miednicy umieszczonej nad paleniskiem, aby nie dopuścić do zadymienia w pomieszczeniu. Garaż ogrzewałby sam grill, ciepło oddawane grawitacyjnie do chłodnicy oraz częściowo miednica.
Co sądzicie o tego typu wynalazkach? Czy może macie lepszy pomysł dotyczący ogrzewania? Bo już chyba naprawdę o wszystkim czytałem.
Pozdrawiam,
LuK444Sz
Awatar użytkownika
Mechaniczny
Administrator
Administrator
Posty:1688
Rejestracja:2010-03-11, 13:54
Lokalizacja:Polska
Kontakt:

2013-04-28, 10:51

Dobrym rozwiązaniem są piece i nagrzewnice na przepracowany olej, ale to wiąże sie z większymi kosztami zakupu i skądś ten olej trzeba dobierać :)
Tutaj poruszaliśmy temat ogrzewania warsztatu może coś pomoże : http://forum-mechaniczne.pl/ogrzewanie- ... -vt973.htm
Awatar użytkownika
karaza
User
User
Posty:2
Rejestracja:2013-09-13, 14:01

2013-09-13, 14:12

nie wiem jak wam ale mi to trochę rozjaśniło problem
Awatar użytkownika
klasken
User
User
Posty:3
Rejestracja:2013-10-15, 13:40

2013-10-15, 14:03

karaza pisze:nie wiem jak wam ale mi to trochę rozjaśniło problem
Mi też, mega dzięki za pomoc.

_____
zobacz
fikus benjamin uprawa
zioła uprawa w domu
Awatar użytkownika
mateo
User
User
Posty:23
Rejestracja:2016-02-03, 22:54

2016-02-03, 23:03

znajomy ma garaż połączony z domkiem jednorodzinnym który ogrzewa z pompy ciepła bardzo sobie chwali jednak u Ciebie takie rozwiązanie ciężko będzie wprowadzić w życie. A przy Twojej zabudowie to spróbuj zamontować w garażu tzw kozę i tym spróbuj ogrzać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Na każdy temat!”