![Obrazek](http://autowaw.pl/images/stories/fotografie/fot_motoryzac/klimatyzacja.jpg)
Dzieje się tak dlatego, że klimatyzacje bez dodatkowych zabiegów wytrzymują do końca gwarancji samochodu. A że nieobsługiwane później psują się już po jej upływie? To już jest problem właścicieli aut! Dlatego aby uniknąć takich nieprzyjemności wystarczy raz do roku udać się na przegląd klimatyzacji. Podstawowy, coroczny przegląd powinien obejmować, co najmniej kontrolę wzrokową wszystkich widocznych elementów układu (przewody, pasek napędzający kompresor, skraplacz, osuszacz), sprawdzenie szczelności układu oraz ilości znajdującego się w nim czynnika chłodzącego. Warto też skontrolować wydajność układu, mierząc temperaturę schłodzonego powietrza. Do corocznej obsługi normalnie pracującej klimatyzacji nadają się automatyczne urządzenia, którymi dysponuje coraz więcej warsztatów. Ich działanie polega na sprawdzeniu szczelności układu oraz na przefiltrowaniu i ewentualnym uzupełnieniu chłodziwa wraz ze środkiem smarującym kompresor. Rola mechanika obsługującego urządzenie ograniczona jest zwykle do minimum. Wystarczy, że podłączy on maszynę do układu, a następnie wprowadzi poprawnie dane obsługiwanego pojazdu i postępuje według wyświetlanych instrukcji. Cena takiej usługi to zwykle od 120 do 250 zł.
W trosce o własne zdrowie, a nie tylko o stan urządzenia, warto przynajmniej raz do roku zadbać o czystość układu, dlatego też taki coroczny przegląd klimatyzacji warto też połączyć z dezynfekcją i odgrzybianiem układu. Skąd grzyby w samochodzie? Otóż pracujący parownik układu klimatyzacji zawsze będzie wilgotny, a w takim środowisku bardzo szybko rozwijają się grzyby. Ich pojawienie objawia się nieprzyjemnym zapachem, jaki dociera do nas po uruchomieniu klimatyzacji. W drastycznych wypadkach może prowadzić do tzw. choroby legionistów, czyli ciężkiego zapalenia płuc wywołanego przez bakterie rozwijające się na urządzeniach klimatyzacyjnych.
Przez kanały wentylacyjne wprowadza się specjalną bakteriobójczą pianę, która oczyszcza parownik i same przewody. Przy okazji wymienia się filtr przeciwpyłowy. Cena usługi wynosi ok. 100 zł i jest uzależniona od ceny tego właśnie filtru.
Jak bezpiecznie używać klimatyzacji?
W upalne lato nietrudno o przeziębienie wywołane szokiem termicznym. Oto wskazówki, pomagające uchronić kierowcę przed przeziębieniem:
- nie obniżaj zbyt szybko temperatury w samochodzie;
- ustaw nawiew na szybę i nogi, a nie bezpośrednio na twarz;
- na długich trasach temperatura w samochodzie nie powinna być niższa niż 22 °C, a w wyjątkowo upalne dni nie powinna być niższa od tej na zewnątrz o więcej niż 7 °C;
- kilka kilometrów przed przybyciem do celu podróży temperatura w samochodzie powinna być delikatnie wyrównywana z tą na zewnątrz najlepiej robić to poprzez uchylenie okien;
- podczas jazdy po mieście, różnica temperatur wewnątrz samochodu i na zewnątrz nie powinna być większa niż 4 °C.