Portal poświęcony motoryzacji oraz mechanice samochodowej Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl Skup aut Poznań Skup aut Części do samochodów w Ucando

Skrzynia biegów

Masz problem z samochodem? Pomożemy Ci rozwiązać każdy problem z autem. Internetowy warsztat samochodowy.

Moderator:raptus1984

Awatar użytkownika
chodzik
User
User
Posty:1
Rejestracja:2012-12-13, 19:18

2012-12-13, 19:20

Mam pytanie odnośnie zasady funkcjonowania skrzyni biegów.

Czy jak wrzucimy na tzw. luz to wałek zdawczy(główny) cały czas posiada moment obrotowy ?

Dziękuje
Awatar użytkownika
Damian09
Początkujący
Posty:99
Rejestracja:2012-10-30, 22:37
Lokalizacja:Drezdenko

2012-12-13, 22:49

To zalezy czy jedziesz czy stoisz bo jak stoisz powinien sie zatrzymac podczas jazdy sie kreci :)
Awatar użytkownika
kitt94
Początkujący
Posty:40
Rejestracja:2012-10-26, 20:10
Lokalizacja:Pruszków
Kontakt:

2012-12-13, 23:38

Zależy jak to rozpatrujemy :P Pod względem fizycznym każde obracające się ciało ma moment obrotowy, więc dopóki wał się kręci - posiada moment obrotowy nawet na luzie, dopóki się nie zatrzyma. ALE - na biegu neutralnym silnik nie przekazuje momentu na skrzynię, więc skrzynia nie daje go na wał. Obracając się na luzie wał posiada moment obrotowy "z rozpędu" i powoli go wytraca, bo silnik nie dostarcza kolejnej, hm, dawki. Mam nadzieję, że zrozumiale napisałem :P
Knight Rider. A shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist. Michael Knight, a young loner on a crusade to champion the cause of the innocent, the helpless, the powerless, in a world of criminals who operate above the law.
Awatar użytkownika
szymon16997
Początkujący
Posty:31
Rejestracja:2013-01-09, 18:42
Lokalizacja:Rabka

2013-01-13, 14:17

Jak wrzucimy na luz i puścimy sprzęgło to wałek główny się kręci z tą samą prędkością co silnik . Wtedy nie da się wsadzić biegu. Jeśli wciśniemy sprzęgło to automatycznie wałek główny przestaje się kręcić i możemy wrzycić bieg .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomoc samochodowa”