Portal poświęcony motoryzacji oraz mechanice samochodowej Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl Skup aut Poznań Skup aut Części do samochodów w Ucando

Hyundai Coupe 2.0 - prawe koło...

Moderator:raptus1984

Awatar użytkownika
Turro
User
User
Posty:1
Rejestracja:2020-05-28, 08:52

2020-05-28, 08:54

Witam Kolegów i Koleżanki!
Chcę zapytać o pewien problem...

Od jakiś dwóch tygodni coś "jęczy" w prawym kole. Wygląda to dokładnie tak, że podczas normalnej jazdy z prędkością 40-120km/h z koła nie wydobywają się żadne dźwięki.
Ale podczas zwalniania i jazdy z prędkością 20-30km/h (nieważne czy wciśnięty hamulec czy nie - po prostu dojeżdżam sobie do ronda czy skrzyżowania i auto samo wyhamowywuje) ewidentnie coś tak jakby skrzeczy w prawym kole. Nazywam to tak dziwnie bo nie jest to odgłos ocierania klocków hamulcowych czy jakieś metaliczne piski, brzdęki tylko bardziej tak jakby dźwięk sparciałej gumy.
I teraz tak.... Podczas jazdy prosto - słychać, podczas skrętu w lewo - słychać, podczas skrętu w prawo - nie słychać.

Podnosiłem auto do góry, kręciłem kołem i do przodu i do tyłu. Nie słychać tego dźwięku. Nie widać żeby koło ocierało o cokolwiek - nadkola, drążki, przewody nie są otarte.
Ten dźwięk pojawia się tylko przy obciążeniu (kiedy koło dociska do asfaltu). Co ciekawe ten dźwięk pojawia się dopiero po kilku minutach jazdy (tak jakby coś się musiało rozgrzać).
I teraz moje podjerzenia:
-przegub? wymieniany pół roku temu z obu stron... może być wadliwy i dawać takie odgłosy tylko przy wolnej jeździe? ewentualnie mógł wyciec z niego smar pod opaską osłony i teraz przegub tak piszczy przy wolnej pracy? pytam o to bo po wymianie felga faktycznie od środka była uwalona z czarnego smaru.
-łożysko koła? odłosy chyba by się nasilały wraz z prędkością, prawda?
-górne mocowanie amortyzatora? dolny sworzeń wahacza? tuleje stabilizatora? myślałem o tym, ale dźwięk jest cykliczny... tzn jak turlam się te 20-30km to ewidetnie słychać że wynika to z obracania się koła.

Zwróciłem też uwagę na to, że jak jadę z górki (przednie koła są dociążone) to słychać to głośniej. Oczywiście każdy mechani słyszy ten dźwięk ale żaden nie wie co to jest więc pozostaje wymienianie na ślepo wszystkiego.
Jak dla mnie ten odgłos jest bardziej "gumowy" niż metaliczny dlatego się nawet zastanawiałem czy nie jest to wina opony (opony też były wymieniane przed zimą) ale chyba kręcenie kierownicą w prawo i lewo nie wpływało by na zanikanie odgłosu opon...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hyundai”