piątek, 29 marca, 2024
Strona główna Poradniki Jak wybrać odpowiedni pokrowiec na motocykl? Przewodnik po rodzajach, zaletach i rozmiarach

Jak wybrać odpowiedni pokrowiec na motocykl? Przewodnik po rodzajach, zaletach i rozmiarach

Spoglądając za okno ze smutkiem stwierdzamy jedno: sezon motocyklowy powoli dobiega końca. Teraz nadszedł czas na zastanowienie się, w jaki sposób skutecznie zabezpieczyć motocykl przed zimą, aby wraz z nadejściem wiosny cieszyć się w pełni sprawnym i zadbanym pojazdem. A jest go przed czym chronić – śnieg, niska temperatura i wilgoć to najwięksi wrogowie twojego motocykla podczas zimowania. Jeśli nie zapewnisz mu odpowiedniej ochrony, to przed kolejnym sezonem możesz spodziewać się ognisk korozji (np. na łańcuchu napędowym), sparciałej gumy i wody w oleju silnikowym, będącej wynikiem skraplającej się wilgoci w jednostce napędowej podczas odwilży. Nie dysponujesz garażem lub innym miejscem, w którym w zimę panuje dodatnia temperatura? Koniecznie wyposaż się w zewnętrzny pokrowiec na motocykl. To najtańszy sposób ochrony jednośladu podczas zimowania. Ze względu na duży wybór modeli i szeroki wachlarz producentów przygotowaliśmy dla ciebie przewodnik po rodzajach, zaletach i rozmiarach pokrowców motocyklowych.

Jakie korzyści daje pokrowiec na motocykl?

Pokrowiec motocyklowy ogranicza wpływ niekorzystnych warunków pogodowych i czynników zewnętrznych na jednoślad. Nie tylko chroni przed deszczem i śniegiem, ale także stanowi barierę dla promieni UV (to przez nie blaknie lakier) i ptasich odchodów, które doprowadzają do trwałych przebarwień. Co więcej, pokrowiec na motocykl na zewnątrz pozwala zaoszczędzić czas poświęcany na pielęgnację i mycie ukochanego jednośladu – ogranicza osadzanie się liści, kurzu, piasku i innych zanieczyszczeń. Niewielu motocyklistów zdaje sobie sprawę, że pokrowiec motocyklowy pełni również funkcję antykradzieżową. Odpowiednio dobrany model, najlepiej w czarnym lub szarym kolorze, sprawia, że motocykl po zmroku nie rzuca się w oczy, co zmniejsza ryzyko kradzieży.

Jak wybrać odpowiedni pokrowiec na motocykl? Przewodnik po rodzajach, zaletach i rozmiarach
Jak wybrać odpowiedni pokrowiec na motocykl? Przewodnik po rodzajach, zaletach i rozmiarach

Zanim kupisz pokrowiec na motocykl odpowiedz sobie na te 3 pytania

Wysokiej jakości pokrowiec motocyklowy to inwestycja na co najmniej kilka lat, dlatego warto dokonać świadomego zakupu. Decyduje o tym jednak wiele czynników. Aby ułatwić ci zakup odpowiedniego modelu przygotowaliśmy dla ciebie zestaw 3 prostych pytań (omówienie każdego z nich znajdziesz w dalszej części przewodnika).

  • Gdzie będę zimować motocykl? Przed zakupem ustal, czy motocykl będzie stał w garażu czy pod chmurką. Od tego zależy wybór odpowiedniego pokrowca – zewnętrznego lub wewnętrznego.
  • Czy chcę używać pokrowca latem? Grube, wielowarstwowe pokrowce gwarantują najwyższy stopień ochrony, jednak są cięższe i zajmują więcej miejsca po złożeniu niż jednowarstwowe. Jeśli chcesz używać pokrowca latem i zabierać go w trasę zastanów się, czy nie warto kupić dwóch pokrowców (wielowarstwowego i jednowarstwowego lub częściowego). Możesz zdecydować się również na pokrowiec uniwersalny, np. często spotykany w naszym kraju model Oxford Aquatex.
  • Jaki rozmiar pokrowca będzie odpowiedni? Rozmiar pokrowca motocyklowego to jedna z kluczowych kwestii dla prawidłowej ochrony jednośladu. Podczas wyboru rozmiaru koniecznie uwzględnij wyposażenie zamontowane na motocyklu (np. szyba ochronna, kufry boczne i centralny, gmole, akcesoryjna kierownica itp.). 

Różnice pomiędzy pokrowcami zewnętrznymi i wewnętrznymi

Wybór pokrowca uzależniony jest m.in. od warunków, w jakich planujesz zimować swój motocykl. Zastosowanie danego modelu jest z góry określone przez producenta, za czym idą użyte materiały i technologie. Jeśli planujesz na zimę odstawić swoją maszynę do zamkniętego pomieszczenia, to doskonale sprawdzi się pokrowiec motocyklowy do garażu wykonany z cienkiego materiału (np. Oxford Protex lub Oxford Dormex), który chroni przed kurzem i zarysowaniami. Pamiętaj jednak, aby wybrać model z oddychającego materiału, który nie będzie kumulował wewnątrz wilgoci. Jednak nie wszyscy motocykliści dysponują garażem i są zmuszeni zimować swój jednoślad pod chmurką. To właśnie z myślą o nich zostały stworzone zewnętrzne pokrowce motocyklowe, na czele z takimi modelami, jak Oxford Stormex i Oxford Rainex, które gwarantują najlepszą ochronę przed deszczem i śniegiem. Dobry pokrowiec zewnętrzny powinien być wykonany z wodoodpornego, oddychającego materiału, który ochroni motocykl przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i jednocześnie odprowadza wilgoć na zewnątrz materiału.

Warto zaznaczyć, że wielowarstwowe pokrowce motocyklowe zazwyczaj wykonane są z bardzo grubego materiału wierzchniego, który zabezpiecza pojazd przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. To zdecydowanie bardzo ważna cecha w czasie jesieni i zimy, kiedy z drzew i dachów na motocykl spadają gałęzie i śnieg. Inne cechy zewnętrznych pokrowców motocyklowych to klejone szwy, paski do spinania pod silnikiem i otwory na zabezpieczenia antykradzieżowe. Nieodłączną cechą tego typu pokrowców są również otwory utrudniające kondensację pary wodnej.

Dopasuj pokrowiec motocyklowy do pory roku – jak skutecznie chronić pojazd latem i zimą?

W idealnym scenariuszu jeden pokrowiec na motocykl byłby w stanie spełnić wszystkie potrzeby motocyklisty. Nie do końca tak jednak jest. Co prawda, na rynku znajdziemy uniwersalne pokrowce motocyklowe – dobrym przykładem jest Oxford Aquatex, zapewniający wodoodporność, kompaktowe rozmiary po złożeniu i niską wagę. Jednocześnie na najcięższe warunki pogodowe lepiej wybierać najbardziej zaawansowane pokrowce, np. Oxford Stormex lub Oxford Rainex. To one, dzięki wielowarstwowej konstrukcji i grubemu materiałowi zewnętrznemu zapewniają maksymalną ochronę. Są jednak cięższe, a po złożeniu zajmują więcej miejsca niż modele jednowarstwowe, przez co wypełniają lwią część przestrzeni bagażowej w motocyklu i nie są poręczne w transporcie. Ich przeciwieństwem są pokrowce częściowe (np. Oxford Umbratex), które są niezwykle poręczne i lekkie, więc fenomenalnie sprawdzają się w trasie. Ochraniają one jednak tylko górną część motocykla, więc nie ma mowy, aby wykorzystywać je podczas zimowania. Jak sam widzisz wybór tylko jednego pokrowca na cały rok nie jest prostym zadaniem i wymaga kompromisów.

Jaki rozmiar powinien mieć pokrowiec na motocykl? Wybierz odpowiedni, inaczej to nie ma sensu

Pokrowiec motocyklowy powinien być dobrze dopasowany do pojazdu. Zbyt duży nie będzie wyglądał estetycznie i zwiększy ryzyko przewrócenia motocykla podczas silnego wiatru, zaś zbyt mały nie pozwoli ci prawidłowo naciągnąć go na jednoślad, czego wynikiem będzie słaba ochrona przed deszczem, śniegiem i zabrudzeniami. Co więcej, naciągany na siłę pokrowiec szybciej ulegnie zużyciu. Całe szczęście producenci oferują pełną gamę pokrowców w szerokim zakresie rozmiarów (od S do XL), a także uwzględniają akcesoryjne wyposażenie jednośladów. Jeśli chcesz kupić pokrowiec na motocykl z kufrem lub wysoką szybą koniecznie zapoznaj się z ofertą marki Oxford. Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni rozmiar pokrowca i zapoznać się z jego specyfikacją przed zakupem.

Marka pokrowców motocyklowych, którą uwielbiają motocykliści. Na bank ją znasz!

Przechadzając się po ulicach polskich miast z pewnością zauważyłeś pokrowce motocyklowe różnych marek. Jednym z najczęstszych widoków są srebrno-czarne modele marki Oxford. Ze względu na wysoką jakość wykonania, przystępną cenę oraz zastosowanie nowoczesnych materiałów i rozwiązań to właśnie pokrowce motocyklowe brytyjskiej marki  zyskały tak dużą popularność nad Wisłą. W ofercie marki Oxford znajdziesz modele przystosowane do stosowania na zewnątrz i wewnątrz budynków, a także pokrowce częściowe.

Michał Kozłowskihttps://forum-mechaniczne.pl/portal/
Jako Michał Kozłowski, autor portalu mechanicznego, moja pasja do mechaniki rozpoczęła się w młodym wieku, kiedy to pierwszy raz rozebrałem stary zegar ścienny moich dziadków. Od tamtego momentu, fascynacja tym, jak rzeczy działają, stała się nieodłączną częścią mojego życia. Ukończyłem studia na kierunku inżynieria mechaniczna, co pozwoliło mi pogłębić moją wiedzę i zrozumienie zaawansowanych technologii. Po latach pracy w różnych zakładach przemysłowych, zdecydowałem się podzielić moją pasją i wiedzą, tworząc portal mechaniczny. Specjalizuję się w nowoczesnych rozwiązaniach w dziedzinie mechaniki i dzielę się z czytelnikami moimi doświadczeniami związanymi z naprawami, innowacjami oraz edukacją mechaniczną. Mieszkanie i praca we Wrocławiu pozwoliły mi na nawiązanie współpracy z wieloma ekspertami i entuzjastami mechaniki, co jeszcze bardziej wzbogaca treści publikowane na moim portalu.

Popularne

Wypożyczalnia samochodów Warszawa – na co zwrócić uwagę?

Decyzja o wynajmie samochodu w Warszawie może być kluczowa dla komfortu Twojej podróży. Poznaj ważne aspekty, które pomogą Ci wybrać ofertę najlepiej...

Wymiana wycieraczek szyb samochodowych. Po tym poznasz, że to już najwyższy czas!

Bez sprawnych wycieraczek szyb w aucie trudno sobie wyobrazić bezpieczną jazdę w czasie deszczu, śniegu czy w starciu z błotem pośniegowym. To...

Samochód na abonament? Sprawdź, co to dokładnie oznacza

W reklamach, w prasie motoryzacyjnej czy na portalach internetowych coraz częściej natrafiamy na hasło: „samochód na abonament”. Wiele osób nie zagłębia się...

AGB – Automatischer Geswindigkeits Begrenzer – czym jest?

AGB to także oszczędność paliwa. Dzięki temu, że pojazd jedzie z określoną prędkością, silnik nie jest tak mocno obciążony, a tym samym...

ASF – Audi Space Frame – czym jest?

Technicznie rzecz biorąc, ASF to konstrukcja nośna samochodu, która zastępuje tradycyjną konstrukcję z ramą. Audi zastosowało tę technologię po raz pierwszy w...

7 korzyści z pójścia do szkoły mechanika samochodowego

Jeśli jesteś zainteresowany zostaniem mechanikiem samochodowym, najlepiej jest zapisać się do szkoły mechanika. Istnieje wiele korzyści z uczestnictwa w szkole mechanika samochodowego,...

Kiedy należy wymienić filtr paliwa? Jak dobrać odpowiedni filtr?

We współczesnych pojazdach mamy do czynienia z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Samochody są wydajne i prawie niezawodne, a ponadto mają świetne osiągi. Kluczowym...

Warsztat samochodowy – Znajdź odpowiedni warsztat dzięki porównywarce Qservicecastrol.eu

Obecnie w świecie motoryzacji gdy rynek samochodowy jest pełen różnorodnych warsztatów, znalezienie odpowiedniego miejsca do naprawy naszego pojazdu może być wyzwaniem. Na...

Jak samodzielnie prowadzić warsztat samochodowy?

W dzisiejszych, niepewnych czasach coraz więcej osób zastanawia się nad alternatywnym źródłem zarobku lub prowadzeniem własnego biznesu. I choć jeszcze kilka lat...

Jak zadbać o swój samochód na posesji?

Odkryj kluczowe strategie ochrony i pielęgnacji Twojego samochodu na własnej posesji. Od solidnych ogrodzeń metalowych, przez praktyczne wiaty garażowe, aż po niezawodne...

Dlaczego kalibracja tachografu jest kluczowa dla Twojej firmy transportowej?

Tachograf cyfrowy to niewielkie urządzenie, które jest niezbędne w branży transportowej. Służy ono między innymi do rejestrowania czasu pracy kierowców, a co...

Naprawa silnika w Warszawie – wszystko co musisz wiedzieć!

W stolicy nie brakuje samochodów, a każdy z nich kiedyś może potrzebować naprawy silnika. Poznaj kluczowe aspekty, które pomogą Ci w tej...

Mechanik, blacharz i lakiernik samochodowy – jak wygląda praca w tych zawodach?

Zastanawiasz się, jak wygląda praca w salonie samochodowym? A może interesuje Cię zawód na stanowisku technicznym w serwisie? Ciekawą ścieżkę kariery może...

Katalizator a jego główne funkcje

Katalizator to kluczowy element w dzisiejszych pojazdach, jednak jego rola i działanie mogą być nieco niejasne dla wielu osób. Warto zrozumieć, jakie...

Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania?

Proces ubiegania się o odszkodowanie może być pełen nieoczekiwanych przeszkód i skomplikowanych procedur, które dla wielu osób są trudne do zrozumienia. Często...

Wahacze – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Klucz do bezpiecznej i komfortowej jazdy - jak wybrać odpowiednie wahacze do Twojego samochodu. Wahacze są nieodłącznym elementem układu...

Citroen: historia marki, modele, osiągi

Odkryj fascynujący świat Citroena, marki, która od ponad stulecia kształtuje historię motoryzacji, wprowadzając na rynek modele, które stały się ikonami stylu i...

Ideał do miasta? Sprawdź Suzuki Ignis Hybrid w bardzo korzystnej cenie

Suzuki Ignis Hybrid to samochód, który z pewnością wyróżnia się na rynku. Trudno przejść obok niego obojętnie na ulicy, przyciąga spojrzenia atrakcyjnym...

Czy warto kupić opony wielosezonowe?

Opony wielosezonowe zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością, chociaż wciąż mają spore grono przeciwników. Czy warto kupić opony wielosezonowe? Odpowiadamy w dzisiejszym...

Płyn chłodniczy – do czego służy, co robić gdy go ubywa?

W świecie motoryzacji płyn chłodniczy jest nieodłącznym elementem, który gwarantuje prawidłową pracę silnika. Poznaj funkcje płynu chłodniczego, dowiedz się, jakie rodzaje są...

Części do samochodów używanych iParts Doradca Finansowy Warszawa Biznes Forum BIF24 Forum Praca - zatrudnienie, umowy, pracodawcy Doradca Finansowy Wrocław - Doradca Kredytowy

Ostatnie komentarze

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(   

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.  

 

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)