Podczas korzystania z pistoletu lakierniczego, czy to na skutek błędów, jakie popełniamy, czy też z powodu innych przyczyn, mogą pojawić się pewne problemy, które utrudniają precyzyjną pracę. Od sprawności pistoletu zależy efekt pracy lakiernika, dlatego bardzo ważne jest, by wszystkie błędy eliminować i dokładnie wiedzieć, jak należy korzystać z pistoletu.
Problemy z użytkowaniem pistoletu lakierniczego i sposoby radzenia sobie z nimi
Niektóre z problemów wymagają tylko lekkich poprawek, by pistolet działał precyzyjnie. Gdy zaobserwujemy, że wypuszczany strumień lakieru jest nierówny lub w zbiorniku wytworzyły się gdzieniegdzie pęcherzyki powietrza, może to oznaczać, że dysza nie jest wystarczająco dokręcona lub uszkodzony bądź zanieczyszczony został pierścień rozdzielacza powietrza. W pierwszym przypadku należy jedynie dobrze dokręcić dyszę z pomocą klucza uniwersalnego, a w drugim konieczna będzie wymiana pierścienia. Inną oznaką uszkodzonego pierścienia może być sytuacja, gdy nie możemy regulować szerokości strumienia, ponieważ regulacja obraca się. Wtedy też należy pierścień wymienić, zwracając przy tym uwagę na precyzyjny montaż.
Czasami też zdarza się, że pistolet lakierniczy nie zamyka dopływu powietrza. Przyczyną tego rodzaju problemu jest zwykle zanieczyszczenie gniazda tłoczka powietrza albo uszkodzony tłoczek. W tej sytuacji niezbędne będzie dokładne czyszczenie gniazda tłoczka, a jeśli to nie wystarczy to również wymiana tłoczka.
Często też pojawiają się problemy w użytkowaniu pistoletu lakierniczego, które wynikają z niepoprawnego mycia urządzenia lub zostawiania go na długi czas w urządzeniu myjącym. Mycie pistoletu to kompleksowy proces, z którym trzeba się bardzo dokładnie zaznajomić i stosować do poszczególnych kroków, żeby nie uszkodzić pistoletu lakierniczego.
Podstawowe błędy w użytkowaniu pistoletu lakierniczego
Korzystanie z pistoletu lakierniczego polega na stosowaniu się do określonych zasad. Jeśli zlekceważymy te zasady, możemy doprowadzić chociażby do zmian w symetrii strumienia, czy też powstania nieszczelności i w efekcie wpłynie to na efekt końcowy prac. Pistolet lakierniczy to bardzo precyzyjne urządzenie i zwykle producenci dołączają do nich instrukcje, jak np. marka DeVilbiss. W instrukcji zawarte są informacje o tym, jak należy myć pistolet, gdzie go przechowywać i jak się z nim obchodzić. Podstawowe błędy dotyczą najczęściej którejś z tych trzech zasad z instrukcji.
Podczas nieprawidłowego mycia i np. długotrwałego moczenia pistoletu w płynie można doprowadzić do powstania czarnego ekranu cyfrowego. Należy pamiętać o tym, by nie zanurzać całego urządzenia w płynie myjącym, a dodatkowo zaraz po myciu wyjąć pistolet z płynu i wysuszyć go dokładnie powietrzem. Warto zaopatrzyć się w myjkę do pistoletów, natomiast podczas mycia ręcznego pistolet musi zawsze być skierowany dyszą do dołu. Niedokładne wypłukanie płynu i wysuszenie go bądź korzystanie z płynu o innym pH niż neutralne może skutkować powstaniem korozji na gwincie dyszy, na przyłączu zbiornika, korpusie pistoletu lub na kanale materiałowym. Prawidłowe mycie jest kluczowe, jeśli nie chcemy doprowadzić do powstania zniszczeń w pistolecie lakierniczym.
Problemów, z jakimi można się spotkać podczas korzystania z pistoletu lakierniczego, jest wiele. Warto więc dokładnie zapoznać się z instrukcją, jaka zwykle dołączana jest do urządzeń, np. marki DeVilbiss, ponieważ pozwoli to znacznie wydłużyć czasu użytkowania pistoletu oraz ulepszyć jakość prac.