Nowoczesna gospodarka stawia na informatykę niemal we wszystkich gałęziach i branżach. Nie ma już chyba dziedziny, na którą nie wpłynęłyby nowinki technologiczne, wykorzystujące oprogramowanie komputerowe lub elementy cyfryzacji, w tym również sztuczną inteligencję. Szczególnie ciekawie wygląda to zagadnienie w przypadku przemysłu oraz powiązanej z nim ściśle logistyki, dla których informatyka zrobiła w ostatnim czasie naprawdę dużo. Zmiany technologiczne oraz nowatorskie podejście doprowadziły wręcz do powstania terminu Industry 4.0, czyli Przemysłu 4.0. Czwarta rewolucja przemysłowa zaczyna się właśnie teraz, a u jej podstaw leży Internet oraz oprogramowanie komputerowe.
Czym wyróżnia się Przemysł 4.0?
Wykorzystanie komputerów w produkcji rozpoczęło się około połowy ubiegłego wieku. Kolejne lata przynosiły stopniowy wzrost użycia tej technologii, która wprowadzała automatyzację szeregu procesów. Wpłynęło to oczywiście na wzrost produkcji oraz usprawnienie całych łańcuchów dostaw o charakterze lokalnym lub globalnym. Upowszechnienie Internetu pozwoliło wejść na kolejny etap rozwoju.
Co stanowi podstawę dla aktualnej rewolucji przemysłowej? Przede wszystkim jest to właśnie dostęp do Internetu, który wykorzystuje się już nie tylko dla zwykłych komputerów. Obecnie do sieci włącza się rozmaite elementy – roboty, urządzenia mobile. Razem tworzą rozmaite zespoły i sieci powiązań. Powszechnie mówi się o Internecie Rzeczy (z ang. Internet of Things, IoT), a nawet o Przemysłowym Internecie Rzeczy (Industrial Internet of Things).
To wszystko zmienia zupełnie modele biznesowe, wszelkie działania marketingowe oraz sposoby zarządzania zasobami ludzkimi lub całymi łańcuchami dostaw. Internet odmienia przemysł i wznosi go na zupełnie nowy pomysł.
Automatyzacja procesów – różne oblicza robotów
Roboty w zakładach pracy już nikogo nie dziwią. Odpowiednio zaprogramowane przez automatyków urządzenia usprawniają codzienną pracę w wielu przestrzeniach produkcji i magazynowania.
W niektórych przypadkach dochodzi wręcz do całkowitej automatyzacji linii produkcyjnych, co zwiększa efektywność. Linie mogą bowiem funkcjonować nieustannie, bez konieczności zmianowego zatrudniania olbrzymiej ilości pracowników. Równocześnie roboty działają sprawnie, ze stałą wydajnością i niezawodnością, co oznacza mniej błędów oraz sytuacji niebezpiecznych w halach produkcyjnych.
Wielką popularnością cieszą się również coboty, czyli roboty wspierające. Towarzyszą pracownikom na produkcji oraz w magazynach, wyręczając ich w szczególnie trudnych lub męczących zajęciach.
Chętnie wykorzystuje się także różne typy czujników – zbierają one dane oraz pomagają działać sztucznej inteligencji, która optymalizuje procesy produkcyjne, co przekłada się na solidne zyski oraz większą konkurencyjność nad rywalami z branży. IA przydaje się także do prototypowania. Wykorzystuje się do tego cyfrowe bliźniaki – narzędzie, które przenosi większość testów rzeczywistych rozwiązań do przestrzeni wirtualnej.
Cyfryzacja obiegu informacji
Równie ważne jest dopracowanie firmowej sieci informatycznej, zarządzanej przez sprawnych administratorów i informatyków. Nowoczesne systemy komputerowe nadzorują wszystkie procesy produkcyjne i magazynowe. Cały czas zbierają dane, które magazynuje się w gigantycznych chmurach obliczeniowych.
Komputery są w stanie przetwarzać te kolosalne ilości informacji w sposób niewykonalny dla człowieka. W efekcie uzyskuje się precyzyjne raporty na temat trendów produkcyjnych, przestojów (w tym na przykład wąskich gardeł) oraz ewentualnych ścieżek rozwoju na przyszłość.
Cyfryzacja to skuteczniejszy obieg danych. Wszyscy pracownicy, bez względu na miejsce przebywania, są wpięci do sieci. Otrzymują potrzebne informacje w czasie rzeczywistym. Usprawnia to bieżące działanie oraz zmniejsza ryzyko nieporozumień i niedopowiedzeń. A to pozwala na lepsze zarządzanie zasobami ludzkimi.
Internet – serce rewolucji Industry 4.0
Choć przemysł opiera się na produkcji realnych przedmiotów, to u jego nowoczesnych podstaw leżą narzędzia cyfrowe. Do ich przygotowania potrzeba specjalistów – robotyków, programistów i automatyków, którzy wspierają procesy produkcyjne, przynosząc większą efektywność, skuteczność oraz bezpieczeństwo.