Diagnostyka samochodowa wymaga laptopa do zadań specjalnych. Nie jest tajemnicą, że słaby sprzęt będzie zawieszał się podczas pracy, co może prowadzić do negatywnych konsekwencji podczas programowania ECU samochodu. W niektórych przypadkach programy dealerskie wymagają od laptopa zgodności z minimalnymi parametrami (na przykład Volvo Vida), a jego prędkość działania prowadzi do przyspieszenia diagnostyki i procesu oprogramowania układowego komputera. Korzystanie z maszyn wirtualnych wymaga odpowiednich cech od laptopa, ponieważ moc samego sprzętu zostanie bezpośrednio zaangażowana w system wirtualny. Stąd jasny wniosek, że słaby laptop po prostu nie pociągnie pracy wielu programów dealerskich i pracy maszyn wirtualnych. Nawet jeśli to się uda, to praca będzie bardzo powolna, co może negatywnie wpłynąć na etap wykonywania funkcji inżynieryjnych.
Czym różni się laptop do diagnostyki samochodowej od standardowego laptopa?
Pracując w biurze lub w innym czystym miejscu, nie musimy się zbytnio martwić o stan naszego komputera. W warunkach warsztatowych sprzęt jest stale narażony na brud, kurz i uszkodzenia mechaniczne. Jego obudowa powinna być znacznie bardziej wytrzymała niż w modelach konwencjonalnych. Zdecydowanie nie sprawdzi się plastikowa wersja, która w warunkach warsztatowych nie ochroni wnętrza laptopa. Najlepiej zdecydować się na aluminiową, ponieważ jest odporna na zarysowania, a nawet delikatne uderzenia. Dodatkowo potrzebne jest odpowiednie gniazdo, które umożliwi podłączenie niezbędnych urządzeń peryferyjnych.
Niezawodna bateria do laptopa do diagnostyki samochodowej
W przypadku skomplikowanych i często długotrwałych napraw nie ma czasu na ładowanie. Choć oczywiście można podłączyć laptopa do źródła zasilania, sytuacja jest utrudniona, gdy trzeba się przemieszczać z naszym sprzętem po całym warsztacie. Pojemna i mocna bateria jest podstawą pracy w warunkach inne niż domowe lub biurowe. Im dłużej urządzenie będzie działać na baterii bez zasilania, tym lepiej sprawdzi się przy pracy podczas diagnostyki samochodu.
System operacyjny laptopa do diagnostyki samochodowej
Większością laptopów do diagnostyki samochodowej można zarządzać z poziomu systemów Windows 7 do Windows 10. Najbardziej zaawansowani użytkownicy monitorują pojawienie się nowych programów diagnostycznych i mogą nie być kompatybilne ze starszymi systemami Windows. Dlatego im nowsza wersja systemu, tym urządzenie będzie bardziej funkcjonalne.
Jakie złącza i moduły powinien mieć laptop do diagnostyki samochodowej?
Będziesz musiał podłączyć różne urządzenia do swojego laptopa, dlatego będziesz potrzebować wielu różnych rodzajów złączy. Niezbędnym minimum jest złącze stacji dokującej, ale także przydatne DisplayPort, porty USB, ESATA i FireWire. W niektórych przypadkach niezbędny może się okazać modem 3G, LAN, Bluetooth i WLAN.
Procesor i pamięć RAM laptopa do diagnostyki samochodowej
Jeśli chodzi o procesor, Intel Core i5, powinien być on wystarczający w warsztacie samochodowym. W niektórych przypadkach może być potrzebny Core i7, ale najczęściej nie jest to konieczne. Komputer musi mieć co najmniej 4 GB PAMIĘCI RAM. Teoretycznie programy będą potrzebować co najmniej 2 GB PAMIĘCI RAM, ale dla niektórych pożądane jest do 8 GB. Tak jak w przypadku każdego sprzętu — im więcej, tym lepiej.
Laptop do diagnostyki samochodowej — dodatkowe parametry
Warto rozważyć zakup urządzenia wręcz pancernego, które może być używane na przykład w wojsku. Takie laptopy wyposażone są w dodatkowe systemy bezpieczeństwa. Jak już każdy z nas wie, w warsztacie panują różne warunki, dlatego urządzenie diagnostyczne musi być wyposażone w matową matrycę i precyzyjny panel dotykowy, który zdecydowanie ułatwi codzienną pracę. Czasami konieczne będzie używanie sprzętu, bez podłączania myszy, a dokładność w tym zakresie będzie miała kluczowe znaczenie. Sam laptop do diagnozowania samochodu nie musi być duży. W wielu przypadkach wystarcza model 14-calowy. Nie będziesz pracować z grafiką ani tekstem, więc jakość samej matrycy nie ma znaczenia, ponieważ jakość wyświetlanego obrazu nie jest już tak ważna. Komputer powinien być po prostu mocny, wydajny i o wszechstronnym zastosowaniu. Przed zakupem warto również sprawdzić, jakie są minimalne wymagania dotyczące programów diagnostycznych, z którymi chcesz pracować.
Podsumowanie
W tym artykule zostały wymienione cechy idealnego laptopa do pracy w warsztacie. Jednak mimo wszystkich wskazówek, warto wziąć pod uwagę również własne preferencje i oczekiwania. Dobry sprzęt nie jest małym wydatkiem, dlatego dobrym pomysłem może okazać się laptop poleasingowy. Bardzo często można trafić na naprawdę imponujący sprzęt za niewielkie pieniądze, dlatego coraz więcej osób, które zajmują się diagnostyką samochodową, decyduje się na takie rozwiązanie.