LPG, czyli gaz propan-butan, jest popularnym paliwem, które stosuje się w samochodach osobowych i dostawczych. Jest ono tańsze od benzyny i diesla, a także bardziej ekologiczne. Niestety, podobnie jak inne paliwa, LPG podlega akcyzie.
Czym jest akcyza na LPG?
LPG to skrót od „Liquefied Petroleum Gas”. Jest to stężony gaz kopalny, który jest popularnym paliwem do kotłów grzewczych i samochodów. Akcyza na LPG jest podatkiem, który muszą płacić producenci i dystrybutorzy gazu. Akcyza jest naliczana według stawki określonej w ustawie o podatkach i opłatach.
Ile wynosi akcyza na LPG?
Od 1 stycznia 2022 roku akcyza na LPG wzrosła o 40 groszy. Będzie to pierwszy wzrost cen tego surowca od trzech lat. Akcyza na LPG będzie wynosić odtąd 387.00 PLN/t. Wzrost akcyzy na LPG to efekt wzrostu cen tego surowca na rynkach światowych. Wzrost akcyzy oznacza wzrost cen LPG dla odbiorców końcowych, czyli gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Wzrost cen LPG to także wzrost kosztów produkcji energii elektrycznej i ciepła, które są wykorzystywane przez przemysł.
Akcyza na LPG – w jakim celu?
Akcyza na LPG jest nakładana przez państwo w celu uzyskania dodatkowych dochodów. Jest to opłata, którą musi uiścić producent lub importer gazu. Wysokość akcyzy jest ustalana przez ministra finansów i może ulec zmianie w każdej chwili. Niestety, akcyza na LPG jest konieczna, ponieważ państwo musi zebrać określoną kwotę pieniędzy. Jest to szczególnie ważne w czasach pandemii, kiedy dochody budżetu państwa są mocno ograniczone. Mimo wszystko, mamy nadzieję, że w przyszłości akcyza na LPG będzie niższa i będzie można korzystać z tego paliwa w bardziej ekonomiczny sposób.