Serwisowanie hamulców jest jedną z najczęstszych napraw, które wykonują mechanicy. Chociaż serwisowanie lub wymiana hamulców jest nieunikniona, istnieje wiele sposobów na ich konserwację. Prawidłowa konserwacja hamulców jest łatwa, jeśli wiesz na co zwrócić uwagę.
Przyjrzyjmy się temu, jak sprawić, aby hamulce działały dłużej i jak rozpoznać, kiedy należy wykonać konserwację .
Jak działają hamulce tarczowe?
Zanim przystąpimy do właściwej konserwacji hamulców, ważne jest, aby zrozumieć jak działają różne elementy, o których będziemy rozmawiać. Większość kierowców zna tylko ten element, z którym stykają się podczas hamowania: pedał hamulca. W rzeczywistości, hamulce Twojego samochodu składają się z wielu elementów, które współpracują ze sobą, aby zatrzymać samochód. W ramach układu hamulcowego znajdują się pedał, pompa główna, cylindry, tłoki, klocki, wirniki, metalowe rurki i przewody elastyczne, które przemieszczają niezbędne płyny. Wiele nowoczesnych samochodów posiada również czujniki, które ostrzegają kierowców o zużytych hamulcach lub pracują z układami ABS.
Po wciśnięciu pedału hamulca powinniśmy natychmiast poczuć, że hamulce się włączają. W trakcie wciskania, płyn hydrauliczny w przewodach hamulcowych zwiększa ciśnienie, co powoduje załączenie tłoków i wypchnięcie klocków hamulcowych na wirnik. Mocniejsze wciśnięcie pedału hamulca wytwarza większy nacisk w przewodach hamulcowych i powoduje silniejsze dociskanie klocków hamulcowych do rotora przez tłoki. Po zdjęciu stopy z pedału płyn hydrauliczny zmniejsza ciśnienie, a klocki chowają się kilka milimetrów w suwmiarkach.
Pielęgnacja hamulców tarczowych
Zrozumiałe jest, że większość kierowców nie czuje się komfortowo wykonując samodzielnie naprawy. Nie radzimy, abyś próbował wykonywać tę pracę samodzielnie, chyba że masz doświadczenie. Wiele nowoczesnych samochodów posiada czujniki, które muszą być ponownie skalibrowane przez mechanika, aby zapewnić ich poprawną pracę po serwisie. Niemniej jednak, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby przedłużyć żywotność swoich hamulców i zaoszczędzić pieniądze na konserwacji.
Nie katuj hamulców!
Hamulce są po to, aby zapewnić bezpieczną jazdę. Czasami nagłe hamowanie jest nieuniknione, jednak gdy tylko jest to możliwe, należy hamować lekko. W przypadku ciągłego, nagłego hamowania może dojść do odkształcenia tarcz hamulcowych. Nie tylko zwiększa to zużycie innych części, ale także obniża wydajność i komfort jazdy.
Znaczenie płynu hamulcowego
Jak wyjaśniliśmy powyżej, Twój płyn hamulcowy odgrywa dużą rolę w zatrzymaniu samochodu. Płyn hamulcowy nie jest nieśmiertelny i musi być wymieniony. Podczas jazdy płyn może pochłaniać wodę z powietrza i gromadzić zanieczyszczenia. Niektórzy producenci samochodów włączają wymianę płynu do regularnego serwisu, podczas gdy inni robią to po konkretnym przebiegu. Ważne jest, aby sprawdzać instrukcję obsługi, ale zazwyczaj płyn wymienia się co drugi rok.
Słuchaj swoich hamulców
Kiedy hamulce mają jakiś problem (i wymagają serwisu), zazwyczaj próbują ci o tym „powiedzieć”. W zależności od problemu, możesz usłyszeć syczenie lub piszczenie po naciśnięciu pedału hamulca. Ostre syczenie podczas hamowania oznacza zazwyczaj, że brakuje płynu hamulcowego. Należy monitorować czas reakcji hamulców i jechać bardzo ostrożnie do momentu wymiany jego wymiany. Radzimy zrobić to jak najszybciej!
Pisk hamulców to coś, co zna prawie każdy kierowca. Wiemy, że Twoje klocki hamulcowe są odpowiedzialne za zatrzymanie pojazdu poprzez kontakt z wirnikiem. Z czasem kontakt ten powoduje zużycie klocków hamulcowych i konieczna jest ich wymiana. Zaleca się wymianę klocków hamulcowych, gdy materiał cierny osiągnie minimalną grubość około 3 mm. Wtedy też zaczniesz słyszeć znajomy pisk, który jest po prostu „dźwiękiem ostrzegawczym”, mającym na celu poinformowanie Cię, że nadszedł czas na wymianę. W miarę jak klocki się zużywają, odsłania się metalowa zakładka i zaczyna się lekko ocierać o wirnik.