Instalacja centralnego ogrzewania, nazywana często potocznie instalacją CO, jest kluczowym elementem w większości budynków jedno- i wielorodzinnych. Jej prawidłowe działanie gwarantuje komfort termiczny i bezpieczeństwo mieszkańców podczas trudnych okresów grzewczych. Jednym z podstawowych zabiegów konserwacyjnych, który pozwala na zachowanie sprawności systemu, jest płukanie instalacji CO. Przeczytaj, dlaczego to tak ważne i jakie korzyści przynosi!
Płukanie instalacji CO – dlaczego to konieczne?
Płukanie instalacji CO polega na przepuszczeniu przez nią wody pod ciśnieniem, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogły się w niej nagromadzić. Z biegiem czasu w systemie mogą się bowiem zbierać różne osady, takie jak rdza, kamień czy inne zanieczyszczenia. Bywa, że prowadzą one do nieprzyjemnych problemów, takich jak:
- zmniejszenie wydajności ogrzewania – osady mogą blokować przepływ wody w rurach, co z kolei prowadzi do mniejszej efektywności ogrzewania i wyższych rachunków za energię,
- korozja rur – nagromadzone zanieczyszczenia mogą przyspieszać korozję rur, co skraca ich żywotność i zwiększa ryzyko awarii,
- zaburzenia w działaniu pompy obiegowej – zanieczyszczenia mogą powodować zakłócenia w działaniu pompy, co prowadzi do większego zużycia energii elektrycznej oraz jej przedwczesnej awarii.
Płukanie instalacji CO a objawy zanieczyszczonego systemu
Istnieje kilka najczęstszych objawów zbierania się zanieczyszczeń w instalacji grzewczej, na jakie trzeba zwrócić uwagę.
- Głośna praca kotła, objawiająca się charakterystycznym trzaskiem – to nic innego jak pękanie warstw osadów ze względu na różnice we właściwościach rozszerzalności cieplnej materiału, z którego wykonany jest wymiennik. Mogą temu towarzyszyć para i odgłosy bulgotania i charakterystycznego szumu.
- Zanieczyszczone filtry – mogą się pojawić nawet już kilka dni po montażu kotła lub ich wymianie.
- Zapowietrzanie instalacji – odpowiedzialne za nie są bardzo często bakterie lub reakcje chemiczne, do których dochodzi w systemie.
- Nagromadzenie się metanu w zbiornikach buforowych CO – charakterystyczną cechą większych instalacji CO jest zbiornik buforowy, który pełni funkcję magazynu energii oraz sprzęgła hydraulicznego. Ze względu na swoją pojemność oraz okresowe przegrzewanie bufor może być przyjaznym środowiskiem dla rozwoju bakterii metanogennych (metan jest produktem ich beztlenowego oddychania). Ich metabolizm zachodzi przy temperaturach od 0 do 70°C, a niektóre są w stanie funkcjonować nawet w temperaturze 90°C (przy wyższych temperaturach giną).
Jeżeli zaniepokoiło Cię zachowanie Twojej instalacji CO, nie odwlekaj w czasie jej czyszczenia. Wszystkie uwagi zanotuj i przekaż specjaliście podczas wykonywania corocznego przeglądu technicznego. Autoryzowani instalatorzy marki Saunier Duval profesjonalnie zajmą się przywróceniem instalacji CO do stanu jej świetności.
Jak często powinno się przeprowadzać płukanie instalacji CO?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ częstotliwość płukania instalacji CO zależy od wielu czynników, takich jak wiek instalacji, jakość wody w systemie czy też materiał, z którego wykonane są rury. Jednak eksperci zalecają przeprowadzanie tego zabiegu co najmniej raz na 5-6 lat.
Pompa do płukania instalacji CO – profesjonalne narzędzie wykorzystywane przez specjalistów
Płukanie instalacji CO to proces, który wymaga czasu. Robienie tego na własną rękę jest możliwe i może nawet być skuteczne. Pamiętaj jednak, aby zadbać o szczegóły całego procesu. Gdy instalacja jest stara lub istnieje ryzyko poważnych problemów, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Zapewni to nie tylko większe bezpieczeństwo, lecz także gwarancję, że prace zostały wykonane prawidłowo i efektywnie.
Niewłaściwie przeprowadzony proces usuwania zanieczyszczeń może spowodować uszkodzenie elementów instalacji, a nawet prowadzić do zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Dlatego ważne jest, aby wybrać renomowaną firmę, która ma doświadczenie w konserwacji instalacji grzewczych i może zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo oraz skuteczność czyszczenia. Sam proces wymaga specjalistycznej wiedzy, a także odpowiedniego sprzętu i narzędzi (jak pompa do płukania CO). Bardzo ważne jest także wykorzystanie środków, które nie tylko skutecznie rozpuszczą nagromadzone osady, lecz także zabezpieczą instalację przed dalszą korozją.
Płukanie instalacji CO – cena
Regularne dbanie o instalację CO zarówno wydłuża jej żywotność, jak i poprawia wydajność całego systemu grzewczego. W dłuższej perspektywie zabieg ten może przynieść znaczne oszczędności na ogrzewaniu. Sam koszt płukania instalacji CO zależy zazwyczaj od wielu czynników, takich jak:
- rozmiar i rodzaj instalacji,
- stopień zanieczyszczenia instalacji,
- metoda czyszczenia,
- wykorzystywane narzędzia i urządzenia,
- koszt usług specjalisty lub firmy wykonujących czyszczenie.
Na cenę płukania instalacji CO składa się zarówno koszt usługi, jak i środków czyszczących. Im większa i bardziej skomplikowana instalacja, tym koszt będzie większy. Standardowo dla domu jednorodzinnego o powierzchni do 150 m2 koszt wyniesie od 1500 do 2000 zł.