Zapalenie pęcherza potrafi skutecznie uprzykrzyć życie osobom, które pracują jako zawodowy kierowca. E-recepta okazuje się w takiej sytuacji zbawieniem, ponieważ daje możliwość szybkiego uzyskania pomocy, w dowolnym momencie i miejscu, nawet będąc w trasie.
Zapalenie pęcherza – co to za choroba, jak się objawia?
Zapalenie pęcherza to termin medyczny, odnoszący się do zakażenia pęcherza moczowego, najczęściej w wyniku infekcji bakteryjnej [1-3]. Stan zapalny w układzie moczowym mogą wywołać bakterie z rodzaju [1]: Escherichia coli (większość przypadków), a także Klebsiella, Proteus lub Staphylococcus.
Charakterystyczne objawy zapalenia pęcherza moczowego obejmują [1-3]:
- dyskomfort podczas oddawania moczu, np. ból lub pieczenie;
- dyskomfort w okolicy podbrzusza;
- częste parcie na mocz;
- gorączka, jeśli doszło do rozprzestrzenia się infekcji na inne części układu moczowego;
- zmianę zabarwienia i/lub zapachu moczu.
Zapalenie pęcherza – jakie są czynniki ryzyka?
Wśród znanych czynników ryzyka zapalenia pęcherza wymieniane są [1-3]:
- hospitalizacja (w tym cewnikowanie);
- osłabiony układ odpornościowy;
- płeć żeńska (kobiety mają krótszą cewkę moczową niż mężczyźni, przez co ryzyko przedostania się bakterii kałowych do pęcherza moczowego jest wyższe);
- przerost gruczołu krokowego u mężczyzn.
Ryzyko zachorowania na zapalenie pęcherza moczowego zwiększają także czynniki związane ze stylem życia, takie jak na przykład [1-3]: brak higieny osobistej, niedostateczne spożycie wody w ciągu dnia, nieprawidłowe nawyki związane z oddawaniem moczu oraz spożywanie produktów spożywczych, które mogą podrażniać układ moczowy [1-3].
Zapalenie pęcherza jest częstym problemem wśród zawodowych kierowców. Profesja ta wpływa negatywnie na nawyki związane z oddawaniem moczu – ponieważ zawodowi kierowcy spędzają długie godziny w trasach, nierzadko muszą oni wstrzymywać oddawanie moczu, co z kolei sprzyja rozwojowi infekcji układu moczowego. Będąc długo w trasie, kierowcy mają również ograniczony dostęp do toalet i prysznica z ciepłą wodą, co skutkuje mniejszą dbałością o higienę osobistą. Warto wspomnieć także o pracy jako zawodowy kierowca w kontekście zbyt małej ilości spożywanych płynów, co sprzyja odwodnieniu i zmniejszeniu produkcji moczu oraz może skutkować stagnacją moczu w pęcherzu moczowym i nieprawidłowym wypłukiwaniem bakterii z układu moczowego [1-3].
E-recepta jako szybkie rozwiązanie w nagłych przypadkach
Komfort życia zawodowych kierowców w kontekście zapalenia pęcherza moczowego uległ znaczącej poprawie od kiedy wprowadzono e-recepty. To elektroniczna postać klasycznej recepty, która może zostać wystawiona zarówno po wizycie w gabinecie lekarza, jak i konsultacji zdalnej, na przykład w formie teleporady lub konsultacji online [4]. Rozwiązanie to stanowi ogromne ułatwienie dla zawodowych kierowców, którzy każdego dnia są w innym mieście. Dzięki elektronicznym receptom i konsultacjom online mogą oni połączyć się z lekarzem bez konieczności osobistej wizyty w gabinecie, a więc nawet będąc w trasie.
Gdy lekarz wystawi receptę online na leki na zapalenie pęcherza moczowego, kierowca otrzymuje kod potrzebny do relacji recepty w aptece. Jest on przesyłany drogą SMS oraz email, recepta elektroniczna pojawia się także w aplikacji mobilnej Ministerstwa Zdrowia oraz na Internetowym Koncie Pacjenta [4]. Gdy kierowca chce zrealizować receptę, musi podać w aptece czterocyfrowy kod oraz swój numer PESEL.
W przypadku zamiaru wykupienia leków w aptece zagranicznej, należy zgłosić taką chęć lekarzowi, wtedy zostanie wystawiona recepta transgraniczna [5]. Pacjent może również zgłosić taką chęć po fakcie, z poziomu Internetowego Konta Pacjenta. Pamiętajmy jednak, że opcja ta jest dostępna jedynie w określonych krajach. Obecnie receptę wystawioną w Polsce można zrealizować w: Chorwacji, Czechach, Estonii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii (nie we wszystkich aptekach), Litwie, Łotwie oraz Portugalii [5, 6]. Inne państwa UE wprowadzają to rozwiązanie stopniowo.
E-recepta umożliwia uzyskanie pomocy w krótkim czasie, co jest kluczowe dla skutecznego leczenia zapalenia pęcherza. Rozwiązanie to zapewnia również dyskrecję, ponieważ nie wiąże się ono z omawianiem wstydliwych objawów twarzą w twarz z lekarzem.
Zapalenie pęcherza – kiedy lekarz może odmówić wystawienia e-recepty?
W niektórych przypadkach lekarz może odmówić wystawienia recepty online i skierować pacjenta na wizytę stacjonarną w gabinecie. Warto znać sytuacje, które mogą poskutkować taką odmową. W kontekście zapalenia pęcherza należy do nich na przykład:
- brak konsekwencji w opisywaniu zauważonych objawów;
- podejrzenie choroby innej niż zapalenie pęcherza, stanowiące wskazanie do wykonania dodatkowych badań diagnostycznych;
- stale nawracający charakter dolegliwości związanych z układem moczowym, co może wymagać pogłębionej diagnostyki;
- przeciwwskazania do stosowania niektórych leków na zapalenie pęcherza (np. alergia na jakikolwiek składnik preparatu albo stwierdzone choroby wątroby lub nerek).
Przyczyną odmówienia wystawienia e-recepty mogą być również bardzo nasilone objawy zapalenia pęcherza, które mogą wskazywać na zaawansowaną infekcję lub wysokie ryzyko powikłań. W szczególności do pilnej osobistej wizyty u lekarza powinny skłonić pacjenta symptomy, takie jak [1, 3]:
- brak możliwości oddania moczu;
- obecność krwi w moczu;
- silny, trudny do zniesienia, ból w dolnej części brzucha lub miednicy
- wysoka gorączka oraz towarzyszące jej dreszcze;
- zawroty głowy, nudności, lub wymioty, które znacznie utrudniają wykonywanie obowiązków zawodowych.
Źródła:
1. Li, R., Leslie, S.W. (2023). Cystitis. [online] PubMed. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482435 [Dostęp: 07.11.2024 r.]
2. Cleveland Clinic. (2021). Bladder Inflammation (Cystitis): Causes, Symptoms & Treatment. [online] Available at: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21203-bladder-inflammation-cystitis [Dostęp: 07.11.2024 r.]
3. NHS (2019). Cystitis. [online]. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/cystitis [Dostęp: 07.11.2024 r.]
4. Pacjent. (n.d.). E-recepta. [online] Available at: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta [Dostęp: 07.11.2024 r.]
5. Pacjent. (2024). Poznaj e-receptę transgraniczną. [online] Available at: https://pacjent.gov.pl/poznaj-e-recepte-transgraniczna [Dostęp: 07.11.2024 r.]6. Ezdrowie.gov.pl. (2021). E-recepta transgraniczna [online] Available at: https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/dla-podmiotow-leczniczych/e-recepta-transgraniczna [Dostęp: 07.11.2024 r.]