Jeśli rozważasz zakup nowego stołu warsztatowego, to zapewne zastanawiasz się, jaki model będzie najlepszy dla Twoich potrzeb. Nie musisz samodzielnie przeszukiwanie różnych ofert – w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, gdzie i jaki stół warsztatowy wybrać. Przedstawimy Ci ranking stołów do warsztatu, abyś mógł sprawdzić, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy.
Spis treści
Stół warsztatowy od Centrum Warsztatowe TitaniumStół warsztatowy Castorama
Stół warsztatowy Leroy Merlin
Stół warsztatowy Lidl – rozwiązanie dla majsterkowiczów
Stół warsztatowy OLX – stoły używane
Różne stoły warsztatowe i akcesoria do warsztatu
Podsumowanie
Q&A – szybkie F.A.Q
Stół warsztatowy od Centrum Warsztatowe Titanium
Meble warsztatowe od Centrum Warsztatowe Titanium, to zdecydowany lider naszego rankingu. Firma zajmuje się profesjonalną produkcją stołów dedykowanych pod prace warsztatowe, zarówno do prywatnych warsztatów, jak i hal produkcyjnych oraz serwisów produkcyjnych. Titanium używa wysokiej jakości materiałów, do wykonania solidnych stołów roboczych, garażowych, warsztatowych oraz stołów narzędziowych. Klienci mają do dyspozycji kilka linii stołów, które różnią się od siebie, w zależności od indywidualnych potrzeb i wymagań:
Stoły linii Professional – wykonane są z profili stalowych z szufladami, które są wykończone aluminiowymi uchwytami. Stoły posiadają podwieszone moduły z szafkami i szufladkami (lub drzwiczkami, w zależności od preferencji), dzięki czemu pod stołem pozostaje pusta przestrzeń.
Stoły warsztatowe Nova – są znacznie lżejsze od stołów Professional, ale jednocześnie bardzo solidne. Ich konstrukcja wykonana jest z giętej blachy o grubości 1,5 mm, a ich maksymalne obciążenie to ponad 1500 kg. Podobnie, jak w przypadku poprzedniej linii, również tutaj szafki z szufladami oraz drzwiczkami są podwieszane.
Stoły warsztatowe Titanium – ta linia charakteryzuje się ergonomicznością pod względem zagospodarowania przestrzeni. Moduły posiadają szuflady od blatu do podłoża. Co więcej, stoły mają możliwość rozbudowy, dzięki dodawaniu kolejnych modułów. Podstawa stołu jest zabezpieczona podkładem antykorozyjnym i jest malowana proszkowo.
W swojej ofercie firma ma również stoły o lżejszej konstrukcji, dedykowane do przemysłu, ale również warsztatów samochodowych.
Warto podkreślić, że Titanium oferuje ergonomiczne stoły warsztatowe, co jest bardzo korzystne dla osób, które przy pracach rzemieślniczych i produkcyjnych spędzają kilka godzin dziennie. Szeroki wybór pozwala wybrać profesjonalny stół do Twojego warsztatu. Ponadto firma oferuje również zakup elementów do stołu warsztatowego oraz takich, które umożliwiają komfortową realizację prac. W asortymencie znajdziemy również:
- blat do stołu warsztatowego,
- szafki narzędziowe,
- zawieszki na narzędzia,
- krzesła warsztatowe i wiele więcej!
Stół warsztatowy Castorama
Stoły warsztatowe oferowane przez Castoramę, to trochę inna półka cenowa oraz jakościowa, niż opisywany wcześniej producent. Bez wątpienia jednak, znajdziemy tutaj dobrej jakości materiały, które mogą spełnić nasze oczekiwania na stanowisku pracy i w zakładach produkcyjnych. Jeśli planujesz wyposażenie warsztatu do domowych użytków, a nie pracy zawodowej, znajdziesz tutaj meble w różnych rozmiarach, ale również o różnej jakości wykonania. Przykładowo, dla drobnych prac naprawczych Castorama oferuje stół roboczy do maksymalnie 100 kg obciążenia, który pełni raczej rolę stabilnego stolika, niż typowego mebla do stolarni. W dyskoncie znajdziesz również bardziej zaawansowane konstrukcje, z obciążeniem nawet do 500 kg. Wyposażone są w schowki, drzwiczki i szuflady, a także regulowane nóżki, które pozwolą na wypoziomowanie blatu. Stoły warsztatowe z Castoramy są wyrobami dobrej jakości, ale mają jednak swoje ograniczenia i przeznaczone są raczej do lżejszych prac, niż tych przemysłowych. Jednak ogromnym atutem jest fakt, że Castorama jest w prawie każdym mieście – dlatego można spokojnie pójść do sklepu, aby zobaczyć produkty na żywo i podjąć świadomą decyzję.
Sprawdź koniecznie: Drzwiczki rewizyjne metalowe
Stół warsztatowy Leroy Merlin
Leroy Merlin oferuje niewielką ilość stołów warsztatowych, które dedykowane są pracom domowym i amatorskiemu majsterkowaniu. Znajdziemy tutaj przede wszystkim szafki i elementy wyposażenia warsztatu, niż funkcjonalne stoły o solidnej nośności. Jednak oferowane tutaj akcesoria, mogą ułatwić utrzymanie porządku w warsztacie lub garażu.
Stół warsztatowy Lidl – rozwiązanie dla majsterkowiczów
Stoły warsztatowe z Lidla to wąska oferta, która dobrze sprawdzi się dla tych, którzy szukają stołów do prac ślusarskich lub prostych działań naprawczych – krótko mówiąc, dla majsterkowiczów. Stoły z Lidla wyposażone są w elementy umożliwiające nieruchomienie przedmiotów naprawczych, posiadają praktyczne uchwyty na narzędzia oraz regulowane szczęki zaciskowe. To produkty przeznaczone głównie do prostych prac, na własny użytek.
Stół warsztatowy OLX – stoły używane
OLX to portal na którym możemy znaleźć, bogatą ofertę stołów warsztatowych używanych. Oferowane tutaj stoły znajdują zastosowanie zarówno do prywatnych prac naprawczych, jak i hal i magazynów produkcyjnych. Wszystko w zależności od tego, czego potrzebujemy i jaką kwotę chcemy przeznaczyć na wyposażenie naszego warsztatu. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, aż do nawet kilkunastu tysięcy. Znajdziemy tutaj stoły do montażu, stoły spawalnicze, ślusarskie i wiele innych. Ponadto możemy również znaleźć dodatkowe akcesoria i elementy zastępcze, jak:
- kółka do stołu warsztatowego,
- nogi do stołu warsztatowego,
- oświetlenie do stołu warsztatowego i wiele więcej.
Warto zajrzeć na ogłoszenia znajdujące się na tej internetowej giełdzie, ponieważ mamy szansę znaleźć prawdziwą perełkę w atrakcyjnej cenie. Minusem z pewnością będzie jednak fakt, że zakupione tutaj produkty, nie podlegają gwarancji.
Różne stoły warsztatowe i akcesoria do warsztatu
Szukając stołu warsztatowego, możemy się również natknąć na inne produkty wyposażenia warsztatu lub akcesoria warsztatowe.
Maty warsztatowe mogą służyć nam jako nakładka ochronna na blat. Istnieją również maty zapobiegające zmęczeniu. Lokuje się je na podłodze, dzięki czemu nasza stopa nie męczy się przy wielogodzinnym staniu przy stole warsztatowym. Niektóre maty mogą być również wykorzystywane, jako podkładka pod prace naprawcze pod samochodem lub wszelkie czynności naprawcze, które wykonujemy na ziemi i na kolanach.
Stół drewniany warsztatowy to doskonała alternatywa dla stolików z tworzyw sztucznych czy metalowych. Charakteryzuje się trwałością, wytrzymałością i funkcjonalnością. Wykonany w całości z drewna, posiada odporność na uszkodzenia mechaniczne, a jego konstrukcja może być dostosowana do własnych potrzeb. Taki stół jest bardzo praktyczny i ergonomiczny, można go używać do pracy z narzędziami, szycia, rękodzieła, kucia, a także w wielu innych działaniach.
Stół warsztatowy z imadłem – imadło jest idealne do wszelkiego rodzaju prac naprawczych, czy to mając zastosowanie do metalu, drewna czy innych materiałów. Stół z imadłem to narzędzie, które pomoże Ci wykonać pracę szybciej i bardziej precyzyjnie. Jeśli wybierzesz stół wykonany z wysokiej jakości materiałów, będzie on trwały i solidny, dzięki czemu posłuży Ci przez długie lata. Imadło jest wyposażone w regulowane uchwyty i odpowiednio wyprofilowane żeby zapewnić Ci maksymalną wygodę pracy.
Stoły warsztatowe z wojska to meble, które są niezastąpione w warsztacie. Są one przystosowane do wszelkiego rodzaju prac, od lutowania po naprawy silników. Wykonane są z wytrzymałych materiałów, które zapewniają długotrwałe użytkowanie. Ze względu na swoją jakość i uniwersalne zastosowanie są szeroko wykorzystywane we wszystkich rodzajach zakładów produkcyjnych, warsztatów oraz placówek wojskowych. Gdzie można zakupić stoły warsztatowe wojskowe? Przede wszystkim na różnego rodzaju wyprzedażach, giełdach, sklepach z militariami oraz portalach z ogłoszeniami, jak OLX. Czasem zdarza się, że wojsko wyprzedaje swój sprzęt i można wziąć udział w takim przetargu. Jeśli zależy nam na oryginalnym i wysokiej jakości sprzęcie, stoły wojskowe będą idealne do Twojego warsztatu.
Podsumowanie
Wybór stołu warsztatowego, powinien być odpowiednio dobrany do swoich potrzeb. Zaawansowane stoły warsztatowe najlepiej szukać u renomowanych producentów, jak „Centrum Warsztatowe Titanium”, którzy wykonują profesjonalne narzędzia o meble dostosowane do hal produkcyjnych, warsztatów firmowych i innych miejsc, gdzie wymagany jest „ciężki sprzęt”. Korzystanie z produktów jednego producenta, pozwoli nam dobranie optymalnych modułów dodatkowych, jeśli powstanie taka potrzeba. Sklepy, takie jak Castorama, Leroy Merlin czy Lidl proponują raczej stoły do domowych lub po prostu mniejszych warsztatów, które nie będą używane do bardzo ciężkich prac. Warto również zajrzeć na OLX oraz rozmaite wyprzedaże, gdzie możemy znaleźć wysokiej jakości sprzęt, w atrakcyjnej cenie.
Q&A – szybkie F.A.Q
- Jak zrobić szuflady do stołu warsztatowego?
Jeśli potrzebujesz dodatkowych schowków lub szuflad do swojego warsztatu, możesz je łatwo i szybko wykonać samodzielnie. Zwłaszcza, jeśli lubisz majsterkować i chcesz spróbować swoich sił, w czymś nowym. Przygotowanie własnoręcznie wykonanej szuflady do stołu warsztatowego może być proste.
Aby zacząć, musisz mieć odpowiednie narzędzia, takie jak szlifierka, piła, młotek, śrubokręt i poziomicę. Następnie musisz wybrać materiały, z których będą wykonane szuflady. Najczęściej stosuje się drewno lub płyty MDF – wybór należy do Ciebie. Po wybraniu materiałów i narzędzi musisz zmierzyć wymiary i rozrysować je na arkuszu papieru, aby móc przygotować odpowiedni projekt.
Kiedy już masz gotowy projekt, musisz wyciąć wszystkie części szuflady – ścianki, podłogę, uchwyty i inne elementy. Aby to zrobić, możesz użyć piły lub szlifierki. Teraz musisz przygotować okucia do szuflady, aby móc ją zamontować do stołu warsztatowego. Na tym etapie będziesz potrzebować specjalnych okuć, takich jak zawiasy, zamki i szuflady.
Kiedy już masz wszystkie elementy i okucia, możesz przystąpić do montażu szuflady. Najpierw musisz zamontować elementy wewnątrz skrzyni, a następnie umieścić je na stołku warsztatowym. Ważne jest, aby upewnić się, że wszystkie elementy są dobrze przykręcone i szczelnie osadzone.
Kiedy już skończysz montaż, możesz zabrać się za wykończenie szuflady. Przede wszystkim musisz zabezpieczyć drewno lub płyty MDF, aby zapobiec jego uszkodzeniu i zabrudzeniu. Możesz użyć lakieru, farby lub wosku do wykończenia szuflady.
Teraz Twoja szuflada do stołu warsztatowego jest gotowa do użycia.
- Jaka wysokość stołu warsztatowego?
Stół do pracy warsztatowej, przy którym pracujemy na stojące powinien mieć około 85 – 90 cm wysokości, w zależności od naszego wzrostu. Wiele stołów warsztatowych, które trafiają do sprzedaży ma regulowaną wysokość, jeśli jednak decydujemy się zbudować nasz stół samodzielnie, po prostu dostosuj go do swojego wzrostu.
- Co na blat stołu warsztatowego?
Jeśli chcesz wykończyć blat stołu warsztatowego i ochronić go przed uszkodzeniem, warto wykorzystać do tego lakier, olej oraz wosk. Warto również stosować specjalne maty do stołu warsztatowego, które dodatkowo zabezpieczą jego powierzchnie.
- Jaka płyta na blat stołu warsztatowego?
Najczęściej wybieranym materiałem na blat do stołu warsztatowego, jest sklejka lakierowana 36 m. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i nośnością (nawet do 1000 kg). Ponadto posiada estetyczny wygląd. Inną opcją jest blat ze sklejki PCV 2 mm, jest równie odporny – zwłaszcza na oleje i posiada odporność na ścieranie. Warto jednak dostosować blat do zastosowania naszego stołu i tego, z czym będziemy na nim pracować.
- Jakie wymiary stołu warsztatowego?
Przy wyborze stołu warsztatowego, należy w szczególności skupić się na szerokości. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, czy będziemy pracować przy nim samodzielnie, czy z partnerem oraz, jakie prace będziemy wykonywać. Uważa się jednak, że dla jednej osoby, stół powinien być na tyle szeroki, aby zapewniał miejsce do pracy, a jednocześnie wszystkie narzędzia, które są potrzebne były pod ręką. Optymalna szerokość, która jest najczęściej podawana, to taka na wyciągnięcie ręki. Warto wziąć pod uwagę również głębokość mebla – ta nie powinna być mniejsza niż 60 cm, a jednocześnie nie powinniśmy za bardzo wychylać się do przodu, gdy po coś sięgamy. Natomiast wysokość powinna mieć około 90 cm, jednak to również warto dostosować do swoich indywidualnych potrzeb oraz wzrostu.