Bez sprawnych wycieraczek szyb w aucie trudno sobie wyobrazić bezpieczną jazdę w czasie deszczu, śniegu czy w starciu z błotem pośniegowym. To właśnie dzięki nim można zyskać odpowiednią widoczność w najtrudniejszych warunkach. Niestety są to elementy, które stosunkowo szybko ulegają wyeksploatowaniu, a wielu kierowców zwleka z ich wymianą, przymykając oko na wiele oznak ich zużycia. Jak wyglądają te oznaki i dlaczego warto wymienić wycieraczki wcześniej niż później?
Zużycie wycieraczek szyb w aucie
Większość producentów wycieraczek szyb samochodowych określa ich żywotność na 6 -12 miesięcy. Nie jest to zbyt długo, trzeba jednak wziąć tutaj pod uwagę sposób eksploatowania samochodu oraz warunki, w jakich ma to miejsce. W niektórych przypadkach wycieraczki mogą bowiem sprawować się całkiem dobrze przez dłuższy czas, a w innych o wiele krócej, niż deklarowany okres. Tym, co świadczy o zużyciu wycieraczek lub ich uszkodzeniu, jest:
- piszczenie / zgrzytanie wycieraczek w czasie przesuwania pióra po szybie
- przeskakiwanie wycieraczek
- pozostawianie przez wycieraczki smug / smużenie
- niewytarte miejsca
- rozmazywanie / zamglona szyba
- nierówne zbieranie wody / brudu
Jeśli wycieraczki samochodowe w trakcie swojej pracy wykazują któryś z powyższych objawów, może to świadczyć o ich zużyciu lub uszkodzeniu. W takiej sytuacji należy najpierw sprawdzić stan piór wycieraczek i je wyczyścić. Jeśli objawy nie znikną, a ramie wycieraczki szyb jest sprawne, to konieczna jest wymiana piór wycieraczek. Zbyt długie zwlekanie z ich wymianą może obrócić się przeciwko nam, zwłaszcza gdy uszkodzone pióro porysuje szybę auta.
Wybór odpowiednich wycieraczek samochodowych
Wycieraczki szyb samochodowych to elementy, które muszą być zawsze dopasowane do modelu samochodu – nie są to części uniwersalne. Wycieraczki szyb różnią się przede wszystkim swoją długością i rodzajem zaczepu. W przypadku długości różnica ta dotyczy często również wycieraczki od strony kierowcy i pasażera – o czym warto pamiętać przy samym montażu.
Jak dbać o wycieraczki szyb samochodu
Dobrą informacją jest to, że żywotność wycieraczek samochodowych można znacząco wydłużyć, trzeba jednak przestrzegać kilku niezbyt trudnych, ale bardzo istotnych zasad. W czasie upałów warto odginać przeguby wycieraczek, tak, aby gumowe pióra nie stwardniały od kontaktu z nagrzaną szybą auta. W zimie zabieg ten chroni przed przymarzaniem wycieraczek do szyb.
Przy czym uruchomienie wycieraczek zimą powinno nastąpić po dokładnym odśnieżeniu i odlodzeniu przedniej szyby. Nie powinno się również używać wycieraczek na sucho i warto raz na jakiś czas je przetrzeć, pozbywając się zebranego z szyby brudu.