Cięcie blach to proces, który w większości przypadków wymaga dużej precyzji. W zależności od wybranej metody może różnić się również wydajnością, czy możliwościami. Jakie są najpopularniejsze metody cięcia blach? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w niniejszym artykule.
Laserowe cięcie blach – precyzja i duże możliwości
Cięcie laserem to obecnie jedna z najczęściej wykorzystywanych metod cięcia blach, która charakteryzuje się nie tylko szybkością, ale również dużą precyzją. Warto także podkreślić, że wycinanie elementów ze stali za pomocą wiązki lasera pozwala uzyskać produkt, który nie wymaga dodatkowej obróbki końcowej. Co więcej, metoda cięcia laserowego sprawdza się zarówno w przypadku stali nierdzewnej, jak i trudnościeralnej, kwasoodpornej i żaroodpornej. Laserowe cięcie wykorzystuje się również w przypadku obróbki aluminium.
Jak już wspomniano podstawową zaletą cięcia blach laserem jest precyzja. Wynika ona z faktu, że jest to metoda, która pozwala wyciąć nawet najbardziej skomplikowane wzory, z dokładnością do 0,001mm. Co więcej, umożliwia również wycinanie licznych otworów, czy wyszukanych konturów, co sprawia, że powstać może praktycznie każdy kształt. Należy także docenić fakt, że cięcie laserem to zautomatyzowany proces, co oznacza, że jest to metoda wysoce powtarzalna. Korzystne z pewnością jest również to, że specjalistyczne maszyny wykorzystywane do cięcia laserem pracują w sposób, który ogranicza ilość odpadów otrzymywanych z obrabianego materiału.
Cięcie wodą – wysokie koszty
Popularną metodą cięcia blach jest również cięcie strumieniem wodnym, które daje podobny efekt do cięcia laserem. Co więcej, jest to metoda, która nie ma ograniczeń pod względem grubości stali, co oznacza, że strumieniem wody można ciąć zarówno blachy cienkie, jak i gruby. Należy jednak podkreślić, że w porównaniu z cięciem laserowym cięcie blach strumieniem wody jest zdecydowanie droższe.
Cięcie palnikiem tlenowym – niska wydajność
Cięcie blach palnikiem tlenowym to jedna z najstarszych metod, które są wykorzystywane do tej pory. Nie jest to jednak idealny sposób, ponieważ niskie koszty przekładają się na powolność oraz brak precyzji. Co więcej, na krawędziach pozostaje również odrobina żużlu. Zaletą oprócz kosztów jest z pewnością możliwość cięcia grubych blach.
Cięcie palnikiem plazmowym – szybkość
Inną metodą ciecia blach jest wykorzystanie palnika plazmowego, który najlepiej sprawdza się w przypadku cięcia blach wykonanych z miękkiej stali. Ograniczeniem w tym przypadku jest grubość blachy, ponieważ metoda słabo sprawdza się w przypadku materiałów o grubości powyżej 40 mm. Należy również zaznaczyć, że jest to metoda droższa od cięcia laserem, a zarazem znacznie szybsza.
Cięcie gilotyną – niskie koszty i mała dokładność
Klasyczną metodą obróbki blach jest cięcie gilotyną. Ograniczeniem w tym przypadku jest z pewnością możliwość wycinania jedynie prostych kształtów, a także mała dokładność. Zaletą natomiast niskie koszty, ponieważ cięcie gilotyną jest zdecydowanie najtańszą metodą cięcia blach.
Podsumowując należy stwierdzić, że cięcie blach laserem to metoda, która zapewnia nie tylko wydajność, ale również ogromną precyzję. Zaletą w tym przypadku z pewnością jest również cena, która jest adekwatna do oferowanej jakości.