Portal poświęcony motoryzacji oraz mechanice samochodowej Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl Skup aut Poznań Skup aut Części do samochodów w Ucando

Folia przyciemniająca

Informacje i porady dotyczące seryjnych samochodów.

Moderator:raptus1984

Awatar użytkownika
Mechaniczny
Administrator
Administrator
Posty:1688
Rejestracja:2010-03-11, 13:54
Lokalizacja:Polska
Kontakt:

2010-04-21, 16:09

Folia Przyciemniająca - zalety i wady

Przyciemnianie szyb stało się ostatnio dużym zainteresowaniem wielu kierowców. W artykule opisujemy, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania.

Czy warto przyciemniać szyby w pojeździe jakie z tego możemy mieć korzyści ? Jednym słowem wszystko o foliach przyciemniających szyby. Przed zakupem musimy się zastanowić i wybrać odpowiedni dla nas kolor (cała gama barw) oraz przepuszczalność światła. Nie wszystkie się jednak nadają do naszego pojazdu jakie wybrać, na co zwrócić uwagę by po wydaniu określonej kwoty,nie wrzucić je w błoto - zrywać przy pierwszej kontroli drogowej.

Czym powinna się charakteryzować dobra folia:

1) Nie ulega łatwo zarysowaniu, nie pękają, nie odbarwiają się na słoncu
2) Dobre folie zatrzymują około 90% promieniowania UV-te z atestem
3) Odporna na ogień
4) Możliwość usunięcia z szyb
5) Termokurczliwa-tylko te folie podgrzewając np.przy montażu suszarką na wypukłościach będą idealnie przyklejone bez zbędnych "rys".

Pamiętajmy, że najskuteczniej nas chronią przed nagrzaniem wnętrza folie zawierające tlenki metalu (ale zakłócają sygnał GPS), a więc zwróćmy na to uwagę. Jeżeli mamy w samochodzie klimatyzacje , to z folią jej działanie będzie skuteczniejsze (niektóre pojazdy były doposażane w klimatyzację przez dilera i szyby nie były atermiczne - warto wtedy zamontować folię przyciemniającą).

Pamiętajmy również o stopniu przyciemnienia folie oznaczane są symbolami numerycznymi 05,20,35,50... gdzie liczba oznacza przenikalność światła widzialnego w procentach (im mniejsza liczba tym folia ciemniejsza).Warto dokładnie przemyśleć barwę i przejrzystość ( zbyt ciemne tylne szyby utrudnią nam wieczorem cofanie) i nie zapominać o przepisach wszystkie posiadają certyfikat, jednak nie wszystkie folie możemy przyklejać. Pamiętajmy ,że według prawa u nas stanowiącego szyba przednia musi przepuszczać nie mniej niż 75% światła dziennego,a przednie boczne co najmniej 70%,tylne oklejamy dowolnie według własnego uznania.

Jeżeli już zdecydowaliśmy się przyciemnić szyby zróbmy to w profesjonalnej firmie, samemu nie warto. Estetyczne i solidne przyciemnienie wymaga doświadczenia. Koszt oklejenia szyb w specjalistycznym zakładzie zaczyna się od 300 zł wzwyż.

Minimalna przepuszczalność światła według przepisów:
Obrazek
Awatar użytkownika
dawid2110
VIP/Moderator
VIP/Moderator
Posty:771
Rejestracja:2012-02-25, 17:07
Lokalizacja:Kielce

2012-11-19, 19:12

ale fajna
Szanuj czas innych. Jeśli pomogłem postaw piwo
Awatar użytkownika
moloch
User
User
Posty:21
Rejestracja:2012-08-30, 14:51
Lokalizacja:Warszawa

2013-01-11, 22:50

Zastanawiam się nad przyciemnieniem szybek u sienie. Ale to na wiosnę dopiero. Wiecie gdzie może w Warszawie się udać najlepiej?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o samochodach”