Portal poświęcony motoryzacji oraz mechanice samochodowej Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl Skup aut Poznań Skup aut Części do samochodów w Ucando

Oznaczenia części zamiennych i ich jakość.

Awatar użytkownika
Mechaniczny
Administrator
Administrator
Posty:1688
Rejestracja:2010-03-11, 13:54
Lokalizacja:Polska
Kontakt:

2013-01-15, 09:55

Części samochodowe dostępne na rynku posiadają specjalne oznaczenia katalogowe, dzięki którym możemy rozpoznać jakość części zamiennych. Często kupując zamienniki nie spodziewamy się jak bardzo odbiegają one od oryginałów.
Oto oznaczenia części zamiennych :
O – część oryginalna OE oznakowana logo - znakiem towarowym producenta pojazdu²
Q – część oryginalna OEM/OES oznakowana logo - znakiem towarowym producenta części, dostarczającego dany element na pierwszy montaż³
PC/PT – część o porównywalnej jakości. Część ta posiada dodatkowo certyfikat jakości wydany przez jeden z instytutów certyfikujących: Centro Zaragoza, Thatcham lub TÜV .
PJ – część o porównywalnej jakości, szczególnie polecana przez dostawcę (dystrybutora)
P – część o porównywalnej jakości
ZJ – zamiennik o podwyższonej jakości, polecany przez dostawcę (dystrybutora)
Z – pozostałe zamienniki

² - Oryginalne części tzw. OE-Original Equipment.
³ - Oryginalne części tzw. OEM- Original Equipment Manufacturer lub OES - Original Equipment Supplier.

„oryginalne części zamienne” to części zamienne tej samej jakości co komponenty stosowane do montażu pojazdu samochodowego, produkowane zgodnie ze specyfikacjami i standardami produkcyjnymi, ustalonymi przez producenta tych pojazdów do produkcji komponentów lub części zamiennych danego pojazdu samochodowego, w tym części zamienne produkowane na tej samej linii produkcyjnej co komponenty danego pojazdu samochodowego; przyjmuje się, że części zamienne są oryginalne, jeżeli producent tych części zaświadczy, że zostały one wyprodukowane zgodnie ze specyfikacjami i standardami produkcyjnymi ustalonymi przez producenta danych pojazdów i są one tej samej jakości co części stosowane do montażu tych pojazdów;
„części zamienne o porównywalnej jakości” to części zamienne, których producent zaświadczy, że są one tej samej jakości co komponenty, które są lub były stosowane do montażu danych pojazdów samochodowych.

Symbol P oznacza, że mamy do czynienia z częścią zamienną o porównywalnej jakości. W tym przypadku technologia produkcji, jak i materiały użyte do wytworzenia mogą być inne. Jednak zgodnie z rozporządzeniem przedstawionym przez Komisję Europejską, powinny one odpowiadać częściom oryginalnym pod względem jakości. Wykonawca takiej części musi mieć świadomość, że gdyby zaszła taka potrzeba, producent oryginalnej części może potwierdzić, czy rzeczywiście taki zamiennik jest równy jakościowo oryginałowi.

Zgodnie z porozumieniem z 2005 roku zaproponowano także oznaczenia PJ, PT i PC. Symbol PJ informuje o tym, że jest to część szczególnie polecana przez dystrybutora, natomiast z oznaczeń PT i PC wynika, że są to części porównywalnej z oryginałem jakości, których jakość została dodatkowo potwierdzona certyfikatami europejskich stowarzyszeń (PT – Thatcham, natomiast PC - Centro Zaragoza).

Co to są zamienniki?
Części zamienne, które nie zostały sklasyfikowane w kategoriach Q i P, posiadają oznaczenie Z. Takie zamienniki nie posiadają zaświadczeń o stopniu jakości względem części oryginalnej. Jednak mogą posiadać również homologacje, która jest niezbędna w przypadku części mających m.in. wpływ na bezpieczeństwo ruchu.
W tej grupie również zgodnie z porozumieniem wypracowanym przez SPCM znajdziemy dodatkowe oznaczenie ZJ. Jest to zamiennik, który dystrybutor poleca, jako szczególnie dobry w grupie części zamiennych bez certyfikatu poświadczających ich jakość.

Na rynku są dostępne części, które zjeżdżają tej samej linii produkcyjnej, co części producenta samochodów. Są identyczne pod względem jakości, a różnią się jedynie znakiem firmowym. Zgodnie z klasyfikacją, oznaczone są literką O lub OE.
Źródło :moto.wieszjak.pl
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Mechaniczny, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
carlos223223
Automistrz
Posty:371
Rejestracja:2012-02-19, 12:48
Lokalizacja:Włocławek

2013-01-15, 18:55

Z – pozostałe zamienniki
A czy w tych pozostałych znajdują się towary nienadające się (czyli po prostu bubel) do założenia? Jakich ewentualnie jeszcze oznaczeń szukać (o ile takie są) ?? Czy jest jakaś europejska norma regulująca resztę części ??
Tak na marginesie stawiam piwko za te informacje.
Kto pyta, nie błądzi :)
http://diagnostyka.abc24.pl/
Awatar użytkownika
Mechaniczny
Administrator
Administrator
Posty:1688
Rejestracja:2010-03-11, 13:54
Lokalizacja:Polska
Kontakt:

2013-01-15, 20:20

Uzupełniłem opisy więc teraz powinno być wszystko jasne.
Awatar użytkownika
InRed
Mod pogaduchy
Mod pogaduchy
Posty:531
Rejestracja:2012-05-28, 21:06
Lokalizacja:Bydgoszcz

2013-01-15, 21:18

Bardzo dobry i przydatny temat, Panie Administratorze.
Poszukujesz auta z Niemiec ?

Napisz do mnie ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nowinki od producentów części”