Portal poświęcony motoryzacji oraz mechanice samochodowej Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl Skup aut Poznań Skup aut Części do samochodów w Ucando

PODSTAWOWE RODZAJE UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWEGO.

Jak interpretować przepisy kodeksu drogowego?

Moderator:raptus1984

Awatar użytkownika
Mechaniczny
Administrator
Administrator
Posty:1688
Rejestracja:2010-03-11, 13:54
Lokalizacja:Polska
Kontakt:

2010-04-07, 15:46

Towarzystwa ubezpieczeń komunikacyjnych (Uniqua, Generali, Allianz, Link 4, AXA itd.) w swojej ofercie posiadają następujące rodzaje podstawowych ubezpieczeń samochodowych::

Ubezpieczenie OC (Odpowiedzialności Cywilnej)

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego, który rejestruje w Polsce pojazdy samochodowe, motocykle, motorowery, ciągniki rolnicze i przyczepy oraz pojazdy wolnobieżne.

Ubezpieczenie OC obejmuje odpowiedzialność cywilną osoby, która spowodowała szkodę na mieniu bądź osobie na skutek prowadzenia pojazdu mechanicznego. W przypadku szkód powstałych w wyniku ruchu ubezpieczonego pojazdu zagwarantowana jest ochrona przed finansowymi sankcjami dla prowadzącego pojazd, który wyrządził szkodę osobom trzecim. Odszkodowanie dla poszkodowanego wypłacane jest wtedy z kasy zakładu ubezpieczeń.

OC chroni więc nie tylko mienie osoby poszkodowanej, ale również sprawcy szkód, ponieważ nie wymaga pokrycia kosztów.

Ubezpieczenie AC (Auto - Casco)

AC to ochrona ubezpieczeniowa samochodu, obejmująca również jego wyposażenie. W momencie uszkodzenia bądź kradzieży samochodu Auto-casco zapewnia ubezpieczonemu finansowe zadośćuczynienie. AC jest ubezpieczeniem elastycznym, ponieważ dopuszcza możliwość kształtowania się obszaru ubezpieczenia oraz wysokości ewentualnego odszkodowania. Dopuszcza również wybór systemu, wg którego ocenia się rozmiar szkody.

Takim ubezpieczeniem obejmuje się szkody powstałe na skutek: zderzenia pojazdu z innym pojazdem, człowiekiem, zwierzęciem lub innymi przedmiotami pochodzącymi z zewnątrz; uszkodzenia pojazdu mechanicznego przez osoby trzecie; destrukcyjnego działania sił przyrody; działania czynników termicznych i chemicznych; kradzieży.

Ochrona tym ubezpieczeniem obejmuje wyżej wymienione wypadki na terenie całej Europy oraz Algierii, Iranu, Iraku, Maroka, Izraela i Tunezji.


Assistance (Pomoc)

Assistance to ubezpieczenie, które pokrywa koszty pomocy drogowej. Gwarantuje kierowcom pomoc w takich sytuacjach jak wypadek, uszkodzenie samochodu, unieruchomienie bądź kradzież oraz w wypadku niezdolności kierowcy do dalszej jazdy.

Ubezpieczenie obejmuje pomoc techniczną (naprawa samochodu na miejscu zdarzenia), medyczną, organizacyjną (holowanie do najbliższego dogodnego miejsca, podstawienie zastępczego samochodu), informacyjną na terenie całego kraju.

Ubezpieczenie NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) kierowców i pasażerów.

Ubezpieczenie NNW to ubezpieczenie od skutków nieszczęśliwych wypadków od momentu wsiadania do momentu wysiadania z samochodu włącznie z postojem na trasie jazdy.

Posiadanie ubezpieczenia NNW gwarantuje zwrot kosztów za szkody powstałe w wyniku wypadku związanego z używaniem samochodu.

Podmiotami ubezpieczenia są właściciele, kierowcy oraz pasażerowie samochodu uczestniczącego w wypadku.


Ubezpieczenie tzw. Zielona Karta

Ubezpieczenie „Zielona Karta” to obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej właściciela lub kierowcy pojazdu mechanicznego, który spowoduje wypadek poza granicami Polski. Chroni taką osobę przed sankcjami finansowymi za spowodowane szkody powstałe w wyniku ruchu pojazdu na terytorium państw wymienionych w dokumencie ubezpieczenia.
Awatar użytkownika
Dyrektor
Automistrz
Posty:358
Rejestracja:2010-04-06, 20:28
Lokalizacja:Podkarpacie

2010-04-07, 15:55

Może dopisywać w tym temacie gdzie i za ile każdy ubezpieczył swój samochodzik. Jaka firma wywiązała się z wypłaty ubezpieczenia, a która okazała się niesłowna. Oczywiście bez reklamowania jakiejkolwiek z firm.
Awatar użytkownika
Teo
User
User
Posty:8
Rejestracja:2010-06-10, 18:59
Lokalizacja:Łódź

2010-06-27, 15:17

a czy gdy poprzedni wlasciciel zalegal z ubezpieczeniem pojazdu to ja jako nabywca musialbym placic zaleglosci czy mozna sie ich jakos zrzec ??
Awatar użytkownika
Gsrry
User
User
Posty:1
Rejestracja:2015-01-24, 10:18
Lokalizacja:Zabrze
Kontakt:

2015-01-24, 10:21

Ja w tym roku ubezpieczyłem samochód w Silesia Ubezpieczenia, co polecił mi znajomy, bo już któryś rok z rzędu ubezpiecza u nich i za każdym razem przy jakiejś stłuczce, czy innej nieciekawej sytuacji załatwiali wszystko bez problemów, a ofertę mają niedrogą i szeroką.
Awatar użytkownika
Odszkodowania
User
User
Posty:3
Rejestracja:2015-08-12, 14:24
Kontakt:

2015-08-12, 14:42

Jeśli ktoś chciałby poszerzyć jeszcze swoją wiedzę z zakresu pojęć i definicji dot. ubezpieczeń lub odszkodowań polecam mini-słowniczek:
http://pco.info.pl/porady-eksperta/baza-wiedzy/
Pozdrawiamy,
Polskie Centrum Odszkodowań
Awatar użytkownika
martasputnik
User
User
Posty:2
Rejestracja:2019-03-13, 21:15

2019-03-13, 21:19

Jesli chodzi o ubezpieczenia to gdzie teraz warto kupic oc?
Awatar użytkownika
magma
User
User
Posty:1
Rejestracja:2019-03-16, 13:43

2019-03-16, 13:44

Moim zdaniem nie mozna jednoznacznie odpowiedziec na to pytanie. To jest zalezne glownie od tego jakim samochodem sie poruszasz (roczniki, pojemnosc silnika), a takze z jakiego wojewodztwa jestes - to tez moze miec wplyw na ostateczna cene jesli mowimy o korzystaniu z lokalnych biur ubezpieczen. Pytanie jes tylko czy to sie oplaca? Z mojego doswiadczenia wynika, ze tak troche srednio. Wezmy dla przykladu pierwsze lepsze miejsce .. zazwyczaj jest bardzo maly wybor ofert (4-5) przy czym sa one glownie wytypowane pod wplywem tego jak duzo pieniedzy ze sprzedazy dostanie biuro.
Awatar użytkownika
kalmar
User
User
Posty:1
Rejestracja:2020-05-14, 12:26

2020-08-19, 18:06

Witam,

Wg mnie najważniejszą rolę odgrywa ubezpieczyciel, ponieważ jak mamy dobre ubezpieczenie możemy być spokojni jeżeli chodzi o pomoc w razie wypadku. Posiadam ubezpieczenie w PZU i w momencie kiedy sarna wyskoczyła mi na drogę udało mi się uniknąć ogromnej straty ale jednak uderzenie było groźne. Dzięki szybkiemu wsparciu ze strony infolinii PZU przyjechał pomoc drogowa z firmy współpracującej z PZU jak później się dowiedziałam. Holowanie odbyło się bardzo szybko a co najważniejsze okazało się że mają mechanika na miejscu który szybko i sprawnie dokonał naprawy samochodu. Firma wal-car wzbudziła moje zaufanie ponieważ działa szybko i ogromnie sprawnie. Więc kiedy zdarzyła się sytuacja że nie mogłam odpalić samochodu na trasie wykonałam jeden telefon i holowanie miałam bardzo szybko.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy”